CABO VERDE – błąd nawigatora?

Myślicie że zabłądziłem?  Nie! Ocean jest wielki, ale Ameryka leży w poprzek – trudno nie trafić. Zdecydowałem się, przed przeskokiem przez ocean,  odwiedzić Cabo Verde. Mam do wypełnienia, właśnie tu, w Mindelo, pewną ważną misję.

MINDELO

 

 

 

 

Mindelo- oaza spokoju zagubiona w oceanie

 

 

O drodze z Gomery na Cabo Verde i o samym Cabo Verde A.D. 2014, napiszę po drodze, na oceanie. W Mindelo, stolicy Sao Vincente,  stanąłem w środę,  3.12,  ok. 1300 UTC, po przeplynieciu 820Nm w 9 dni ( tutejszy czas to UTC(-1), a w stosunku do polskiego (-2).  Wyjście planuję na sobotę, w Mikołaja, tradycyjnie, w samo południe.

Cabo Verde nie zawiodło. Jest niezwykłe.  Zanim zacznę opowiadać, poczytajcie archiwalny tekst z pobytu na Cabo Verde w 2007r.  Tamta wyprawa miała duże znaczenie dla tego, co działo się teraz, dlatego dobrze będzie nieco przygotować grunt.  Posłuchajcie też, jak o swoim  Mindelo śpiewa Cesaria Evora.  Tutaj się urodziła, mieszkała i tutaj zaczęła się jej wielka kariera.

Roma Criola – Cesaria Evora

Zauważyłem ciekawe zjawisko. Po kei chodzą pojedynczo i parami jacht-stoperzy. Poszukują jachtu, który zabrał by ich na drugą stronę Atlantyku. Podchodzą do sąsiadów z lewej, z prawej. Do mnie nikt nie podchodzi. Czyżbym o czymś nie wiedział ???

Chciałbym  nadrobić pewne zaniedbanie z mojej strony.  Dziękuję serdecznie  za wszystkie miłe maile, sms-y na telefon satelitarny i komentarze. Dziękuję także za liczne wyrazy sympatii oraz życzenia świąteczne. Wybaczcie, że nie odpisuję od razu. Musiałbym spędzać dużo czasu w miejscach z dostępem do netu, jak bary czy kawiarnie – jest z tym coraz trudniej (nie z barami , tylko z netem ;)).  A „jeśli będę siedzieć po kawiarniach, to nie będę mieć o czym pisać”. To prawda.  Autorce tego komentarza, dziękuję za celną uwagę. Obiecuję,  że wszystkie maile doczekają się odpowiedzi.

Jeszcze raz życzę wszystkim  Radosnych Świąt Bożego Narodzenia,  a w 2015 roku, wielu powodów  do radości i uśmiechu. Takiego, jakim obdarzyła mnie dzisiaj, ta przeurocza kapverdyjka :).

UŚMIECH

 

 

 

 

 

 

 

Moje Święta spędzać będę na Oceanie.

Bywajcie.

J

Mindelo, 05.12.2014

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *